1980 המרשים מכולם

גביע המדינה

סיבוב ח - מהפך ב-120 שניות

הפועל כפר סבא הפועל ראשון לציון 1980

בתחילת הדרך לגביע השני, פגשנו את הפועל ראשון לציון. בדקה ה-6 עלתה הקבוצה מעיר היין, שהייתה ממוקמת במקום השני בליגה הארצית (ליגה שניה) ליתרון. נחום יעקובי בעט בזוית קשה מצד ימין לרשת של שוורץ. הדקה ה-29 שמט שוערה של ראשון לציון כדור שנורה מ-20 מטר, על ידי דורי אלמוג, ואבנר גולסה דחק אותו מקרוב לרשת.
שתי דקות לאחר מכן, יגאל הלל מסר כדור מדוייק למימוני שבעימות אחד על אחד עם שוער היריבה, הבקיע את שער הניצחון.

גולסה אחרי השער הראשון לרשת הפועל ראשון לציון
פוגל מרחיק כדור בראשו

שמינית גמר - מפגיזים בצמדים

הפועל כפר סבא הפועל עכו 1980
הפועל עכו הפועל כפר סבא שמינית גמר

הפועל עכו שאיבדה סיכוי לעלות מהליגה הארצית, הגיעה למגרש הפרדסים עם מערך פתוח. בדקה ה-6 הבקיע גולסה את הראשון לאחר מסירות כפולות עם שום ופוגל. בדקה ה-29 נשרק פנדל, לאחר שבעיטה מהאויר של שום נעצרה יד על ידי בלם עכואי. שום הכפיל את התוצאה, ובדקה ה-40 אלמוג מסר כדור מדוייק בין שחקני ההכנה של האורחת לרגליו של גולסה שהשלים צמד.

עם פתיחת המחצית השניה המשיכה הקבוצה מהשרון לכבוש. בדקה ה-48 שום הגביה כדור אלכסוני מ-30 מטר היישר לראשו של יאני, שנגח לרשת מתחת לגופו של השוער. בדקה ה-57 שום כבש את שערו השני לאחר עקב של פוגל, שהעמידו 10 מטר מהשער. בדקה ה-69 צימקו האורחים. 

מרגע זה עשו שחקני כפר סבא מאמצים גדולים שישראל פוגל יכבוש. על מנת להוציא מהכושר שלא טוב שהיה בו. בדקה ה-79 כמעט ועשה זאת, אך כדור שבעט לשער נהדף, והיה זה יאני שדחק את שערו השני, ואת השישי של הקבוצה בדרך לרגע הגמר. 

רבע גמר - פוגל חוזר לעניינים

הפועל כפר סבא מכבי פתח תקוה 1980

ברבע הגמר, אירחה הפועל כפר סבא את מכבי פתח תקוה, לאחר מחנה אימון לקראת המשחק שקיימה במכון וינגייט . אורח כבוד במשחק היה מאמן הנבחרת הלאומית – ג'ק מנסל, וישראל פוגל חזר להרכב הקבוצה, לאחר השעיה של 2 משחקים בעקבות ריבוי כרטיסים צהובים.

פתיחת המשחק הייתה שייכה כולה לאורחים מאם המושבות. בדקה ה-8, גד בן דרור נגח מקרוב את השער הראשון, שהמשיכו ללחוץ ולהחמיץ. שום שיחק פצוע ואף הוחלף בדקה ה-32. דורי אלמוג לקח אחריות להובלת מרכז השדה. בדקה ה-18 הגביה כדור מדוייק לרחבה, שפוגל נגח לרשת. 20 שניות לאחר פתיחת המחצית השניה, איבד אלמוג כדור במרכז השדה לניסים כהן, ששלח כדור מדוייק למאיר סיירי. האחרון העביר את בן אריה ונעמן ובעט במדוייק לשערו של שוורץ. הקבוצה האורחת החזירה לעצמה את היתרון.בדקות אלו שיחקה הפועל כפר סבא משחק לא מדוייק .בדקה ה- 60 הכניס שרף את גולסה במקום סיימון, והחזיר את יאני להתקפה.  חילוף שהחזיר לכפר סבא את השליטה במרכז השדה.

בדקה ה-66 ניצל מימוני חוסר הבנה בין לבקוביץ שוער האורחים, ובן דרור, וחטף להם את הכדור. לבקוביץ נאלץ להכשילו. פוגל בעט בהצלחה את בעיטת העונשין. שער השיוויון הוביל לויכוחים בין שחקני מכבי פתח תקוה, ולקטטה ביציעים.  בדקה ה-72 פרץ מימוני, ומסר לפוגל כדור 20 מטר מהשער. פוגל הכין לעצמו מצב בעיטה, כשגונן על הכדור. הבעיטה נחתה ברשת – המהפך הושלם.
שחקני האורחת החלו לשחק באגרסיביות, ובדקה ה-74 הורחק  חג'ג', בלם פתח תקוה לאחר שהכה באגרוף את מימוני. למרות זאת המשיכה האורחת לתקוף ולנסות להשוות. בדקה ה-88 לקח אלי פוס כדור ברחבת השער שלנו, דהר איתו למחצית המגרש ומסר ליאני שכבש את השער הרביעי וב-90 שוב פוס פרץ ושבר את תרגיל הנבדל של האורחת, ומסר לאלמוג שעבר את השוער לבקוביץ וקינח עם החמישי.

פוגל על כתפי האוהדים לאחר הניצחון
השער השני של פוגל
שער השיוויון של פוגל מול מכבי פתח תקוה

חצי הגמר - נדיר ביופיו

הפועל כפר סבא שמשון תל אביב 1980

היריבה בחצי הגמר – שמשון תל אביב, הגיעה למשחק לאחר סדרת משחקים טובים בליגה, והדחה של מכבי תל אביב בשמינית גמר הגביע. אך למשחק מול כפר סבא, בניגוד לתחזיות, היא לא הגיעה בכושר טוב. 

פתיחת משחק פושרת, עם מעט ארועים שכללו בעיטה של פוגל לקורת שמשון בדקה ה-3, לעומת כדור של שמשון תל אביב שנעצר בקורה של יעקב שוורץ, השוער הכפר סבאי. הקשרים שום ואלמוג שלחו את החלוצים יאני, פוגל ומימוני אל שער שמשון. אך אלו החמיצו שוב ושוב הזדמנויות רבות. הרבה אודות לתצוגת שיא של שוער שמשון תל אביב – יצחק בלאיש. המחצית הסתיימה עם לא פחות מ-9 אפשרויות הבקעה לכפר סבאים אל מול אחת של שמשון. בדקה ה-62 עוד החמיץ מימוני הזדמנות מ-2 מטר שיכלה להעלות את הקבוצה ליתרון. 

אך בדקה ה-74 נפל דבר. יגאל הלל בעט לשער שמשון תל אביב, בלאיש הדף. כעבור רגע נגיחה של שום פגשה בקורת השער, ונהדפה עד לדורי אלמוג. האחרון, מסר בזריזות לפוגל שעמד בפינת רחבת ה-16 השמשונית. חמק מהמגנים והגביה כדור מדוד מצד ימין לשמאל, הישר לאלי יאני. הכדור פגש את רגלו הימנית של יאני בעת מעופו באוויר, ועף לחיבורים.

לאחר הניצחון חגגו השחקנים בבית מלון תל אביבי. בעיר עצמה, מאות אוהדים קיבלו את פניהם של שום ושרף בשירה, ברחבת מסעדת הבורקס שלהם.  שרף הצטער כי בית"ר לא העפילה למשחק הגמר "בלי בית"ר איבד משחק הגביע את הססגוניות המיוחדת שלו"  

אלי יאני בראיון מול שמשון
שער של אלי יאני מול שמשון תל אביב חצי גמר 1980

עוד חוזר הניגון

הפועל כפר סבא מכבי רמת עמידר 1980

לקראת משחק הגמר, נזרקו לאוויר תלונות רבות על כך שהמועדונים שהעפילו למשחק הגמר 'אפורים'. ככלל, עונה זו נחשבה לחלשה, עם ממוצע שערים נמוך. השחקנים הכפר סבאים היו מחוייבים להוכיח שזה לא המצב. 

היריבה רמת עמידר העפילה עונה לפני כן לליגה הבכירה. היא סיימה את העונה במקום ה-11, וניצלה מירידה במחזור האחרון, בזכות נקודה אחת.  לפני המשחק היו ויכוחים בין חברי ההנהלה לשחקני המועדון על גובה המענק, שנסגר בסופו של דבר על 10 אלפים לירות ישראליות לכל שחקן. חוג האוהדים של הקבוצה המשיך מצידו לגייס כספי תרומה לשחקנים, שתכנן להעניק לשחקנים ללא קשר לתוצאת הגמר. 

יומיים לפני המשחק פגש מאמן הקבוצה קפיטולניק, יחד עם מנהל הקבוצה יעקב אדיב מגדת עתידות, אמו של שחקן הקבוצה בני בצראווי. היא חזתה את ניצחונם בחצי הגמר, והבטיחה להם שעמידר תזכה בגביע. 'איך לך מה לדאוג.אתם תזכו בגביע. אני רואה שאתה מתוח מאוד, אך אין לך כלל מה לחשוש.ההכרעה תיפול החל מהחצי השני של המשחק ואילך'. 

בתום האימון המסכם, אמר קפטן הקבוצה ניסים ברדה 'תמיד הלכתי וראיתי את משחקי הגמר כצופה, כשהקפטנים מניפים גביע. תמיד חלמתי להיות אחד מהם'. קפיטולניק, מאמן הקבוצה אמר 'במידה והשחקנים לא יתנו את הנשמה, לא יהיה לנו כל סיכוי. אך כמו שאני מכיר את השחקנים, ניתן להפתיע'. ביחס לכפר סבא אמר 'הפועל כפר סבא קבוצה טובה מאוד, המשחקת כדורגל נכון, אך שמחמיא לנו שגם כפר סבא חוששת מרמת עמידר. הפועל כפר סבא היא 'הקבוצה האנגלית של הליגה הישראלית. הם בעלי כושר גופני מעולה. חוסן גופני ויודעים להתאים את סגנון משחקם ליריב'. 

בצד הכפר סבאי, נסעו שחקני הקבוצה למלון 'רמת אביב'. ראש העיר, מר זאב גלר ביקר אותם, ובשיחה חשף את סוד ההצלחה הצפוי. 'בחורים, אני אבוא עם קמע למשחק הגמר. הקמע הזה מלווה אותי מאז היותי חייל בבריגדה, בחזית איטליה, במלחמת השחרור ובצה"ל. הקמע היה איתי בכל המבחנים ומעולם לא איכזב אותי. גם היום זה יהיה ככה ואני בטוח שתזכו בניצחון. הניצחון מוכרח לבוא, כי אני מכיר את קבוצת הכדורגל של הפועל כפר סבא. זו קבוצה שיודעת לשחק כדורגל עם תרבות של ספורט. התרבות הזו, והטקטיקה, יסייעו לכם מול קבוצה שתפעל בצורה זהירה ותסגור את המשחק'. 

זה היה המשחק האחרון של שלמה שרף, מאמן הקבוצה, לפני מעברו לקבוצת בני יהודה. שרף בנה על כושרם הטוב של שחקני כפר סבא, שהשתייכו לסגל הנבחרת הלאומית. שום, איינשטיין, פוגל ויאני. שרף אמר לפני המשחק שהמגרש הגדול יקשה על שחקני עמידר. 'אני בטוח שזה יהיה גמר קשה וגברי. קיימת כאן בעיה פסיכולוגית, כי כל אמצעי התקשורת בטוחים בעדיפותינו, ונצטרך למנוע מן השחקנים השפעה של גורם הזלזול'.הנהלת כפר סבא העבירה 100 כרטיסי כבוד לטובת מבצע גיוס תרומות, שהוביל לגיוס מרשים. חלק מהאוהדים רכשו כרטיס במחיר של 2500 לירות ישראליות. סכום מרשים באותם הימים.

יש לציין שהמפגשים במהלך העונה בין הקבוצות, הסתיימו ללא הכרעה. הראשון ללא שערים, והשני בשיוויון 1. המשחק נפתח בשעה 17:00 באיצטדיון רמת גן, כשביציעים בין 12000-15000 צופים. בינהם מאמן הנבחרת הלאומית ג'ק מנסל שבא לעקוב אחרי פוגל ושחקני נוספים. על השיפוט היה אחראי  אברהם קליין עם הקוונים יעקב שיינר ויוסף דיאמנט

האיום הרציני על השער היה דווקא של רמת עמידר. בדקה ה-6 בעט עמוס חסן בעיטה שנהדפה בקושי רב על ידי שוורץ. הכדור המשיך לנוע לכיוון השער, אך יגאל הילל הרחיקו מהקו. אבל לאורך מרבית המשחק תנועת הכדור הייתה לכיוון שערה של רמת עמידר. בדקה ה-13 ניגש יצחק שום להגביה כדור עונשין, שנשרק לזכות כפר סבא  ליד נקודת הקרן השמאלית. שוער עמידר, נורדמן, הדף לא טוב את הכדור שסובב שום על קו השער, הישר לראשו של ישראל נעמן, שמקרוב נגח את הראשון לרשת. 

עם חידוש המשחק, שחקני כפר סבא ביצעו מהלך יפיפה, בו הגביה פוגל כדור מימין, ויאני המשיכו מהאוויר החוצה. אומנם לא נכבש שער, אבל המגמה סומנה. שחקני עמידר נסוגו עוד לכיוון שערם וניסו לסיים את המחצית עם פיגור מינימלי. התוכנית הצליחה, ועם פתיחת המחצית השניה, פתח מאמן עמידר קפיטולניק עם מערך התקפי יותר, והכניס למשחק את החלוץ אלי ברגיג.  כפר סבא ניצלה את פתיחת המערך עד תום. בדקה ה-49 החמיץ אלי יאני מ-5 מטרים. בדקה ה-54 החליף אבנר גולסה את אלי פוס, וכעבור דקה מסר כדור מדוייק ליאני, שעמד בין בלם עמידר ניסים ברדה לשוער נורדמן, ובעט כדור אדיר לשער. נורדן ניסה להציל את הבעיטה, שפגעה בגופו, אך חדרה לשער. 2-0.

בתחילת הדקה ה-60, יצרו שחקני כפר סבא, שלוש התקפות, אחת אחר השניה. בשלישית, בדקה ה-64 קיבל פוגל כדור מדוייק למרכז הרחבה מיגאל הלל, המשיך עם הכדור תוך כדי שהוא חולף על פני מגן עמידר ומ-14 מטר בעט כדור שטוח וכבש את השער השלישי. 

כעבור שש דקות, פרץ יאני במרכז השדה לכיוון השער, כשלצידו מצד ימין רץ פוגל כאילו רק פתחו את המשחק. אחריהם דלקו ללא הצלחה שחקני עמידר. בהגיעם לרחבה מסר יאני את הכדור לפוגל שבעט כדור לא מהיר, אך מדוייק, שחלף על פני נורדמן והעלה את הפועל כפר סבא לארבעה שערים. בשלב זה אירע אירוע חריג לאותם הימים, כשרימון עשן נזרק ליד יציע הכבוד, והסתיר לכמה דקות את המשחק.  

רמת עמידר מצידה המשיכה לנסות להגביה כדורים לרחבה, מהלך שהשתמשה בו במהלך כל העונה, אך היה בעל סיכויים נמוכים אל מול ההגנה הגבוה של שחקני כפר סבא. בשלב זה, העלה שלמה שרף את שוער המשנה אבי ששון, כדי לשתפו באירוע. בדקה ה-75 הצליחה עמידר לייצר התקפה, מהבודדות שלה במשחק.  אלי תגר הוכשל ברחבה על ידי יגאל הלל. בני מיימון דייק בבעיטה, וכבש שער ניחומים לעמידר. עד לסיום שחקני כפר סבא התמסרו בינהם במשולשים, כשהקהל קורא 'או-לה' כנהוג במצבים אלו.  גביע שני להפועל כפר סבא.

סיפורים מאחורי הגביע

בראיונות לאחר המשחק סיפר שלמה שרף, לפני מעברו לקבוצת בני יהודה אמר 'אני ממש מאושר, אין סיפור יותר גדול למאמן לזכות עם קבוצתו בגביע ועוד בפעם השניה בקריירה'.
אלי יאני 'זו הרגשה נהדרת לקחת את הגביע בתחילת הקריירה. אני רק בן 20'.  המגן יגאל הלל, זה שמנע שער מוקדם מעמידר, סיפר לאחר שתיית שמפניה 'על כר הדשא אבדה לי המדליה. אני מבקש מהמוצא הישר להחזיר לי אותה. אבל גם ככה אני כבר מאושר והולך להשתכר…'

ישראל פוגל קיבל את הגביע מידי נשיא המדינה מר יצחק נבון. זו הייתה הפעם האחרונה שגביע זה הוענק,  
מכיוון שלא נותר בו מקום לשמות נוספים של הקבוצות הזוכות. זו הייתה העונה הראשונה בה הוענק גביע מוקטן לקבוצה הזוכה.  לאחר מכן ביצעה הקבוצה את הקפת הניצחון לעיני הצופים המריעים, שהניפו שלטים עם שמות השחקנים. כבר בחדרי ההלבשה נפתחו בקבוקי שמפניה ונמזגו לתוך הגביע  אוהדי הקבוצה נפגשנו לשיירה מאורגנת של עשרות רכבים מצומת רעננה לתוך העיר שצפרו ושרו 'הגביע הוא שלנו'. בתוך מספר דקות התמלא רחוב וייצמן עד לסוקולוב ברכבים. באזור 'קרית השמחה' בסוקולוב, בו חגגו בכל שנה את יום העצמות, הוקמה במה, ואלפי תושבים זרמו לאזור. אוטובוס השחקנים הגיע לכפר סבא, ועל גגו אוהדי הקבוצה שמחזיקים שלטים עם שמות השחקנים. כשהגיע האוטובוס לאזור החגיגיות, עברו השחקנים לבמה, על הבמה עמד פוגל עם כיפה על ראשו והודה לשחקנים ולאוהדים. אוהדים רבים שלא ראו את השחקנים, עלו על גגות רכבים שחנו ברחוב סוקולב. מה שהוביל לנזקים של  אלפי לירות לרכבים, שיום למחרת הלכו לתיקוני פחחות. 

לאחר שעה של חגיגות שבו השחקנים לביתם, ונפגשו סמוך לחצות במסעדת 'טברנה' ליד כפר שמריהו, לחגוג עם ראש העיר זאב גלר, זאב גלפר מזכיר מועצת הפועלים ומיכאל אלמוג, יו"ר הנהלת ההתאחדות לכדורגל. בחגיגה בישר ראש העיר, כי השחקנים יקבלו מענק 'שווה כסף', ובנוסף מענק האגודה יגדל בחצי מיליון לירות נוספות. 

נשף חוג האוהדים לאחר הזכיה בגביע 1980
נשף חוג האוהדים לאחר הזכיה בגביע 1980
שיר תלמידות לכבוד הזכיה בגביע 1980
שיר תלמידות לכבוד הזכיה בגביע 1980