1990
התואר האחרון

גביע המדינה

עונת 1988-89 הסתיימה במקום ה-10 בפליאוף התחתון עם 41 נקודות. הרחק מ-3 היורדות, הפועל טבריה, צפרירים חולון והפועל תל אביב. אלי יאני חזר הביתה לאחר עונת השאלה בבית"ר ירושלים, כשנבחר לתפקיד הקפטיין על ידי שחקני הקבוצה. למשבצת האימון הגיע הפולני וויטק לאזארק, בן ה-50, עם רקורד של 2 אליפויות ו-2 גביעים עם 'לך פוזנן' הפולנית. לאזארק הגיע לכפר סבא, לאחר שסיים קדנציית אימון בנבחרת פולין, במסגרתה  ניצח 18 משחקים, לצד 7 תוצאות תיקו ו-7 הפסדים.  

בראיונות פתיחת העונה הצהיר  שישחק 'כדורגל טוטאלי' שיותאם לחומר השחקנים בקבוצה'. הפולני ביקש מהאוהדים 'ליצור אווירה שתעורר את השחקנים כדי שימצו את יכולתם'. עם הגעתו נקט בגישה של סגל רחב, במסגרתו יתחרו השחקנים באופן בסיס קבוע על מקום בהרכב. באותה עונה, נפתח השוק הישראלי לשחקני חיזוק זרים. אוסקר גארה, שחקנה של נבחרת ארגנטינה, הצטרף לפולנים יז'י קאפיאס שנבחר בהמשך לזר המצטיין של העונה ויז'י וויאס.

סיבוב ח - סיפתח מול טייבה

כפר סבא הפועל טייבה 1990

במשחק הגביע הראשון שלה, אירחה הפועל כפר סבא את הפועל טייבה, מליגה א צפון לעיני 1000 צופים. כבר בדקה ה-10 נכבש השער הראשון בבעיטת עונשין מ-11 מטר על ידי אלי יאני, לאחר הכשלה של מייקל יפה ברחבה. כעבור ארבע דקות, כבש יאני את השני, לאחר שנגח כדור שהגביה איתן אהרוני מצד ימין לרחבה. בדקה ה-28 התמסרו מייקל יפה ואהרוני, עד שהאחרון כבש את השלישי.

עשר דקות לאחר פתיחת המחצית השניה, צמצמה האורחת עם שער של אוסמה חאג' יחיא.  בדקה ה-67  כבש הרכש הטרי מהפועל רעננה אלי טיומקין, לאחר מסירה של אורן מחורר.

שמינית גמר - הכרעה בגומלין

הפועל כפר סבא מכבי תל אביב 1990

הפועל כפר סבא התארחה במשחק הראשון בשמינית הגמר, באיצטדיון רמת גן, למשחק מול מכבי תל אביב. המשחק תואר בעיתונות, כגרוע מאוד. 'על הנהלת מכבי תל אביב לדאוג לנקודת מד"א לטיפול בנפגעי המשחק', 'כפר סבא שיחקה רע, מכבי תל אביב הרבה יותר' ועוד.

בפתיחת המשחק הדף נוסובסקי כדור טוב של אבי כהן. מנגד הניסיונות של מייקל יפה, ואיתן ניסו ללא הצלחה להתגבר על הגנת הקבוצה הביתית, בראשות מנשה שמעונוב ומיקי כהן. רק בדקה ה-76 הצליח איתן אהרוני לחדור מבעד להגנה ולבעוט למסגרת מזוית חדה. משה מרכוס, שוער מכבי תל אביב, הדף את הכדור.

באותו זמן בליגה, לקראת משחק הגומלין, הבטיחה הפועל כפר סבא את העליה לפליאוף העליון. הנהלת המועדון הבטיחה להם בונוס יוצא דופן. אם יעפילו לחצי הגמר, יזכו ב-50% מהכנסות מכירות הכרטיסים של המשחק מול מכבי תל אביב .

למשחק הגומלין הגיעו 3000 צופים. בדקה ה-51 הוכשל גדעון סיימון, 21 מטר מהשער  על ידי מוטי איווניר. סיימון בעט בעצמו כדור אדיר שפגע בשחקן מכבי תל אביב, הטעה את שוערה שביט אלימלך, והפך לשער.  מימוני הנמוך בשחקני השדה, עלה לשחק, לאחר שהחליף עם פתיחת המחצית את חורחה סמבל. בדקה ה-58 עלה לנגיחה לאחר הגבהה של אהרוני, וכבש את השער השני.  

לאחר המשחק חולקו מחצית ההכנסות מהמשחק, עשרת אלפים שקלים, בין 16 שחקני הסגל של הפועל כפר סבא.

לאחר המשחק הראשון בשמינית הגמר מול מכבי תל אביב
לאחר המשחק הראשון בשמינית הגמר מול מכבי תל אביב
ההבטחה לבונוס לשחקנים לקראת הגומלין מול מכבי תל אביב
ההבטחה לבונוס לשחקנים לקראת הגומלין מול מכבי תל אביב

רבע גמר - ממשיכים להכריע בגומלין

הפועל כפר סבא הפועל תל אביב 1990

במשחק הליגה האחרון לפני משחק רבע הגמר הראשון מול הפועל תל אביב, ספג המועדון תבוסה מרגלי הפועל פתח תקוה 3-0. לאזארק ביקר את השחקנים, אך נמנע מביקורת אישית, על מנת לא לפגוע במורל, לפני משחק רבע הגמר.

משחק רבע הגמר הראשון, זימן למועדון את הפועל תל אביב מהליגה הארצית. למרות שהגיעו בהרכב חסר בשל פציעות רבות,  שיבשו  האורחים את המערך הכפר סבאי, עד כדי ניטרול מוחלט. מהצד השני, לא נבעטה אף בעיטה לשערו של אדיר שמיר. 2000 הצופים חזרו הביתה מתוסכלים. הנחמה היחידה הייתה שבכל 3 משחקי רבע הגמר ששוחקו באותו היום, הובקע רק שער אחד.

לקראת הגומלין בבלומפילד, ולאחר 3 משחקים לא טובים של המועדון, עלה המתח במועדון. אך ברגע שעלו לכר הדשא, חזו 2000 הצופים במשחק לחץ אפקטיבי של הפועל כפר סבא, ותצוגה של מייקל יפה. בדקה ה-23 נשרקה לזכות הפועל כפר סבא בעיטת עונשין, 18 מטר מהשער.  אלי יאני בעט את הכדור, שהנדף מהחומה, לכיוונו של איתן אהרוני, שכבש. כפר סבא המשיכה ללחוץ. בפתיחת המחצית השניה, ניסתה הפועל תל אביב להשוות, אך לא הגיעה להזדמנויות משמעותיות. בדקה ה-72 מימוני ויפה החליפו בינהם דאבל פסים ברחבה, כשיפה בעט מעל המשקוף. שלוש דקות לאחר מכן, מייקל יפה חלף על פני ההגנה ובעט לשער. אלתר הדף לרגלי יפה, שבעט שוב. אלתר זינק שנית, והדף לא טוב לכיוון שערו. דוד הרשליקוביץ הרחיק מקו השער. הלחץ נמשך, ובדקה ה-78, סיימון שנכנס 8 דקות לפני כן במקום נתי בן דיין, שיגר כדור אדיר מ-18 מטר לרשת של אלתר.

הפועל כפר סבא הפועל באר שבע 1990

בחצי הגמר שנערך באיצטדיון רמת גן, נערכה הצגה כפולה. במשחק המתינה להפועל כפר סבא הפועל באר שבע, הקבוצה מבירת הנגב. בשני הפועל פתח תקוה לשמשון תל אביב.

הפועל כפר סבא המשיכה בתקופה הלא טובה שלה, כשצברה בפליאוף העליון נקודה אחת בלבד מ-7 משחקים. במשחק עצמו, שחקני הפועל באר שבע, לחצו את אלו של הפועל כפר סבא, במחצית המגרש שלהם, ומנעו מהם לפתח את המשחק. גם במרכז השדה, למרות שינויים של לאזארק, שכללו, הורדה של אלי יאני ואורן מחורר לקישור. השליטה הייתה באר שבעית.

למרות כל זאת, בדקה ה-3 הייתה זו דווקא הפועל כפר סבא שעלתה ליתרון עם פנדל של אלי יאני. זאת לאחר שכדור שנהדף מבעיטה של אורן מוחרר פגע ברחבה בידו של שלמה אילוז.  הפועל כפר סבא החלה לבזבז זמן ונענשה בדקה ה-40. עזרן הגביה כדור עונשין למרכז הרחבה, הישר לראשו של אוחנה שהשווה. למרות הלחץ הבאר שבעי, בדקה ה-64 כדור שהוגבה לרחבה, נקלט על ידי אפרים דוידי שהחזירו לשוער, למרכז השער. אך השוער, ליברמן עמד בפינת השער. היתרון חזר לכפר סבא לכמה רגעים.הבאר שבעים הגיבו בין רגע, כשכדור רוחב של אוחנה, נהדף לא טוב על ידי שמיר, והגיע לשלמה אילוז, שנעץ את הכדור ברשת.

הקבוצות נכנסו להארכה משמימה, אך בדקה ה-117, מסר יצחק מימוני למייקל יפה, שפרץ באומנות בין שני שחקני היריבה, ומ-12 מטרים, כבש את  שערו הראשון והיחיד באותה עונה. הפועל כפר סבא העפילה לגמר השלישי בתולדותיה.

מייקל יפה בגליץ'
חגיגות הניצחון בחצי הגמר על הפועל באר שבע
הפועל כפר סבא שמשון תל אביב 1990
היום גמר גביע

יריבת הפועל כפר סבא, שמשון תל אביב, הביסה בחצי הגמר את קבוצת הצמרת של הפועל פתח תקוה 4-1.  אך 10 ימים לפני משחק הגמר, נחרץ גורלה והיא ירדה ליגה כנועלת הטבלה. מהצד הכפר סבאי,  אלי יאני התייצב לגמר השלישי שלו. הראשון ב-1980 עם הפועל כפר סבא, ובשנה החולפת, כמושאל במדי בית"ר ירושלים. כך גם מאמן בקבוצה לאזארק, עם שני גביעים בפולין.

5000 צופים הגיעו לאיצטדיון רמת גן. לקראת שריקת הפתיחה, הסימנים לא היו טובים.  שתי הגרלות נערכו בין המועדונים.  כל אחד מהם רצה לשחק בצבע לבן. שמשון זכתה בהגרלה. עניין נוסף בין הקבוצות היה מיקום ספסל המחליפים. שתי הקבוצות רצו את הספסל הימני. גם בהגרלה זו זכתה שמשון.

המחצית הראשונה הייתה משמימה, ובשניה שלטה מעט יותר שמשון תל אביב. ההזדמנות המשמעותית של הפועל כפר סבא הגיעה בדקה ה-66, כשמימוני, השחקן הותיק על כר הדשא, כשבעט במפתיע כדור סמוך לקו הקרן. אך חדד, שוער שמשון הדף בקושי. בדקה ה-74, הדף אדיר שמיר ברגלו, באינסטינקט מצוין השחקן, בעיטה של הצעיר על כר הדשא, אסי טובי מ-2 מטרים. שתי דקות מתחילת ההארכה, נפסק לזכות הפועל כפר סבא כדור עונשין קרוב לדגל הקרן. מימוני הגביה למרכז הרחבה, שם היו מרוכזים שחקנים רבים של הקבוצה. סיימון עלה מעל כולם ונגח לרשת.

לאחר שקפטן הקבוצה, אלי יאני הניף את הגביע שקיבל מנשיא המדינה, מר חיים הרצוג, המשיכה הקבוצה לחגוג עם האוהדים ב'קרית השמחה', שעמדה בין רחובות ויצמן וכצנלסון, והיום ניצב עליה קניון ערים.  

מבקיע שער הניצחון, גדעון סיימון, עלה לשחק בעת שהוא באבל על מות אימו וסיפר אחרי המשחק. 'יש אלוהים בשמיים. שלחתי את אשתי ירדנה לבית העלמין לבקר את קבר, וזו הסגולה שלי להבקעה'.  

הרכב הפועל כפר סבא בגמר הגביע 1980
כרטיס כניסה לגמר גביע המדינה 1990 הפועל כפר סבא שמשון תל אביב
סגל הפועל כפר סבא בפתיחת עונת 1989 1990
מימוני ויאני חוטפים את הגביע
גדעון סיימון אחרי המשחק